Hoppa till sidans innehåll

Maj


1 maj Majbrasan – Liros Cup
Arrangör: Ljungskile SS
Plats: Ljungskile
Klasser: Optimist A, B, C, Zoom 8, RS Feva, E-jolle, ILCA 4, ILCA 6, ILCA 7, 29er, RS Tera Sport, RS Tera PRO, RS Aero 5, 7, 9, 2.4mR, 2-krona
Format: Bankappsegling
Sista anmälningsdag den 29 april, kl. 23.00
Sista efteranmälningsdag den 1 maj, kl. 08.00
Samling kl. 09.30
Webbplats: www.ljss.se
-----------------------------------------

7-8 maj Elitserien 4  
Arrangör: Hjuviks BK
Plats: Hjuvik
Klasser: E-jolle
Format: Bankappsegling
Sista anmälningsdag den 4 maj, kl. 23.00
Sista efteranmälningsdag den 6 maj kl. 23.00
Webbplats: www.hjbk.org
Övrig info: Deltävling 4 i säsongen (2021/2022)
-----------------------------------------

7-8 maj GKSS OCR 2022 & ILCA GP
Arrangör: GKSS
Plats: Långedrag
Klasser: RS Feva, ILCA 7, ILCA 6, ILCA 4, 29er, 49er, 49er FX, 470, Finnjolle, Moth, Formula/IQ foil
Format: Bankappsegling
Webbplats: www.gkss.se
-----------------------------------------

7 maj LeSS Vårregatta – Liros Cup
Arrangör: Lerums SS
Plats: Aspen, Lerum
Klasser: Optimist A, B, C, Zoom 8, RS Feva, E-jolle, ILCA 4, ILCA 6, ILCA 7, 29er, RS Tera Sport, RS Tera PRO, RS Aero 5, 7, 9
Format: Bankappsegling
Sista anmälningsdag den 4 maj
Sista efteranmälningsdag den 6 maj
Webbplats: www.less.nu
-----------------------------------------

8 maj RÅSS Vårregatta – Liros Cup       
Arrangör: Rådasjöns SS
Plats: Rådasjön
Klasser: Optimist A, B, C, Zoom 8, RS Feva, E-jolle, ILCA 4, ILCA 6, ILCA 7, 29er, RS Tera Sport, RS Tera PRO, RS Aero 5, 7, 9
Format: Bankappsegling
Webbplats: www.rass.se
-----------------------------------------

14-15 maj Rikscup 606
Arrangör: Stenungsunds SS
Plats: Stenungsund
Klasser: 606
Format: Bankappsegling
Sista anmälningsdag den 5 maj
Webbplats: www.stss.se
-----------------------------------------

14-15 maj GKSS Vårregatta
Arrangör: GKSS
Plats: Långedrag
Klasser: Drake, Smaragd, FarEast 28, J70
Format: Bankappsegling
Webbplats: www.gkss.se
-----------------------------------------

14-15 maj Masnipen
Arrangör: Särö BK
Plats: Särö
Klasser: Snipe
Format: Sprint (kort bana)
Sista anmälningsdag den 1 maj
Webbplats: https://www.sarobk.com/
-----------------------------------------

14 maj Stora Oset – Liros SRS
Arrangör: Björlanda Kile SS
Plats: Björlanda Kile
Klasser: SRS
Format: Bankappsegling
Sista anmälningsdag den 10 maj
Sista efteranmälningsdag den 13 maj
Webbplats: www.bkss.se
-----------------------------------------

14-15 maj RÖSS Sprintregatta
Arrangör: Rörviks SS
Plats: Hammar
Klasser: Optimist
Format: Sprint (kort bana), lag
Webbplats: www.rorviksss.se
Övrig info: Lagsegling, grupp indelning    
-----------------------------------------      

14-15 maj GP i RS Tera och RS Aero
Arrangör: SS Kaparen
Plats: Gottskär
Klasser: RS Tera, RS Aero
Format: Bankappsegling
Webbplats: www.sskaparen.se
-----------------------------------------

15 maj Ouvertyren (Grön)
Arrangör: Strömstads SS
Plats: Skurveskär
Webbplats: https://www.xn--strmstadsegelsllskap-ozb89a.se/ 
-----------------------------------------                                    

20-22 maj Marstrand Big Boat Race
Arrangör: Marstrands SS
Plats: Strandverket, Marstrand
Klasser: SRS
Format: Distanskappsegling
Webbplats: www.marstrandsss.se
-----------------------------------------

21-22 maj Rikskval Optimist  
Arrangör: Kullavik KKK
Plats: Kullaviks Hamn
Klasser: Optimist
Format: Bankappsegling
Webbplats: www.kkkk.se
-----------------------------------------

21-22 maj Zhik Skiff Ölmanäs
Arrangör: Ölmanäs SS
Plats: Gårda Brygga
Klasser: 49er, 49er FX, 29er (GP)
Format: Bankappsegling
Webbplats: https://idrottonline.se/OlmanasSS-Segling/
-----------------------------------------

21-22 maj XSS Vårregatta för finnjollar
Arrangör: De tio öarnas SS
Plats: Öckerö
Klasser: Finnjolle
Format: Bankappsegling
Webbplats: https://www.xss.se/
Övrig info: Seglingen ingår i Svenska Cupen för Finnjollar   
-----------------------------------------

21 maj Pater Noster Race – Liros SRS
Arrangör: Tjörns SS/Stenungsunds SS
Plats: Skärhamn-Stenungsund
Klasser: SRS, SRS Shorthanded
Format: Distanskappsegling
Webbplats: www.stss.se
Övrig info: En distanskappsegling mellan Skärhamn - Stenungsund. Anmälan och seglingsföreskrifter mm, se www.stss.se
-----------------------------------------

25 maj Skagen Race
Arrangör: Marstrands SS
Seglingsplats: Marstrand
Webbplats: www.marstrandsss.se
-----------------------------------------

26 maj LDSS Vårregatta för jollar 
Arrangör: Långedrags SS
Seglingsplats: Långedrag
Klasser: Optimist A, B, C, Laser, Laser Ra, Laser 4.7, 29er, RS Feva, RS Tera
Format: Bankappsegling
Sista anmälningsdag den 23 maj
Webbplats: www.ldss.se
Övrig info: Seglas direkt utanför Långedrag på kryss-länsbana med ytter- och innerloop. För gästande jollar: Sjösättning Talattagatan 20, vid Långedragsportalen   
-----------------------------------------                                     

28 maj Kostervalsen 
Arrangör: Strömstads SS
Plats: Skurveskär
Klasser: Shorthanded, SRS, TUR-klass
Format: Distanskappsegling
Webbplats: https://www.xn--strmstadsegelsllskap-ozb89a.se/
Övrig info: Seglingen ingår även i Unionrace. Respitstart. Race, Shorthanded, Turklass (ej spinnaker). Skärgårdsbana runt Kosteröarna. 
-----------------------------------------                                    

28-29 maj Feva Super Cup
Arrangör: Kullavik KKK
Plats: Kullaviks Hamn
Klasser: RS Feva
Format: Kort bana, sprint
Webbplats: www.kkkk.se
-----------------------------------------

29 maj Olof Knape Regattan – Liros Cup
Arrangör: Hjuviks BK
Plats: Hjuvik
Klasser: Optimist A, B, C, Zoom 8, RS Feva, E-jolle, ILCA 4, ILCA 6, ILCA 7, 29er, RS Tera Sport, RS Tera PRO, RS Aero 5, 7, 9
Format: Bankappsegling
Webbplats: www.hjbk.org
-----------------------------------------

29 maj LdSS Vårregatta för kölbåtar
Arrangör: Långedrags SS
Plats: Långedrag
Klasser: Smaragd, IF, Nordisk Folkbåt, H-båt, Express, C55 
Format: Bankappsegling
Sista anmälningsdag den 24 maj
Webbplats: www.ldss.se
Övrig info: Bankappsegling på Långedrag för alla entyps kölbåtar (minst 3 båtar/klass) . Tre seglingar på kryss-länsbana, med After Sail vid LSS klubbhus.
-----------------------------------------

29 maj Trubaduren – Liros SRS
Arrangör: Långedrags SS
Plats: Långedrag
Klasser: SRS
Format: Distanskappsegling
Sista anmälningsdag den 24 maj
Sista efteranmälningsdag den 26 maj, kl. 17.00
Webbplats: www.ldss.se
Övrig info: Försommarens SRS-segling på Långedrag. Runt Trubaduren, 19 - 25 nm.

Foto Leon Page Åkerlund

Uppdaterad: 15 FEB 2022 10:39 Skribent: Pia Salén
E-post: This is a mailto link

Postadress:
Västkustens Seglarförbund
Nedre Kaserngården 5
415 27 Göteborg

Kontakt:
Tel: 0704418360
E-post: This is a mailto link

Se all info