Hoppa till sidans innehåll

September


3-4 sept Kattegatt Double Handed
Arrangör: Träslövsläges BS
Seglingsplats: Träslövsläge
Klasser: SRS, Shorthanded
Format: Distanskappsegling
Sista anmälningsdag 1 sept, kl 20.00
Sista efteranmälningsdag 3 sept, kl 20.00
Webbplats: http://traslovslagesbatklubb.se/
-----------------------------------------

3-5 sept Robline Skagen Race
Arrangör: SS Fram
Seglingsplats: Långedrag – Skagen
Klasser: SRS, Shorthanded
Format: Distanskappsegling
Anmälan via hemsidan.
Sista anmälningsdag 3 sept, på plats.
Expeditionen öppnar kl 08.30 3 sept
Rorsmansmöte 3 september, kl 09.00
1:a start den 3 september, kl. 10:00
Webbplats: http://www.ssfram.com/
-----------------------------------------

4-5 sept Regionkval optimist reg 5
Arrangör: SS Kaparen
Seglingsplats: Gottskär
Klasser: Optimist
Format: Bankappsegling
Webbplats: www.sskaparen,se
-----------------------------------------

4 sept Uddevallaregattan - Liros SRS
Arrangör: SS Viken Ägir
Seglingsplats: Uddevalla
Klasser: SRS, Shorthanded
Format: Distanskappsegling
Webbplats: http://www.vikenagir.nu/
Övrigt: Kappsegling på Byfjorden eller dess närhet
för fullbesättning och shorthanded besättning
i olika klasser enligt SRS
-----------------------------------------

4-5 sept 5o5 cup 1   
Arrangör: Björlanda Kile SS
Seglingsplats: Björlanda Kile
Klasser: 505, SRS
Format: Bankappsegling
Webbplats: www.bkss.se
-----------------------------------------

5 sept Höstregatta för kölbåtar
Arrangör: Långedrags SS
Seglingsplats: Långedrag
Klasser: Smaragd, IF, Nordisk Folkbåt, H-båt, Express, Andunge, C55
Format: Krysslänsbana
Sista anmälningsdag 31 aug, kl 23.00
Sista efteranmälningsdag 2 sept, kl 17.00
Webbplats: www.ldss.se
Övrigt: Endagsregatta för entyps kölbåtar
vid Långedrag
-----------------------------------------

11-12 sept GKSS Autumn Cup
Arrangör: GKSS
Seglingsplats: Långedrag
Klasser: FarEast 28R
Format: Matchracing gr 3
Webbplats: www.gkss.se
-----------------------------------------

INSTÄLLD -
11 sept Höstregatta - Liros Cup

Arrangör: Alingsås SS
Seglingsplats: Alfhem, Mjörn
Klasser: Optimist A, B C, E-Jolle, OK-Jolle, Zoom8,
Tera Sport, Feva, Aero, C55, Laser,
Laser 4.7, Laser radial
Format: Bankappsegling
Sista anmälningsdag 9 sept
Sista efteranmälningsdag 9 sept, kl 18.00
Webbplats: https://www.alingsassegelsallskap.se/
Övrigt: Optimist C seglar på egen bana. Alla C-optimister
får pris. Kioskförsäljning med hamburgare, glass och dricka m.m. kommer att finnas.
Alla deltagare och medföljande vistas utomhus pga. Covid-19. Höstregattan ingår i ALIC (Autumn Leaf Inshore Cup) Sjösättningstider från kl. 08.00 Prisutdelning sker så snart slutligt resultat föreligger. 3 kappseglingar är planerade per klass.
-----------------------------------------

11 sept Lappens Cup (Lokal)
Arrangör: Halmstads SS
Seglingsplats: Halmstad
Klasser: SRS
Format: Bankappsegling, tre race på
cirka 50
minuter vardera
Sista anmälningsdag 9 sept kl 18.00
Anmälningsavgift: 200 kr
Första start kl 11.00.
Rorsmansmöte kl 09.30.
Webbplats: http://www.hss1910.se/
Övrigt: Alla seglingar räknas. Start och mål
utanför Halmstads hamn.
-----------------------------------------

11 sept Höstknalten - Liros SRS
Arrangör: Långedrags SS
Seglingsplats: Långedrag
Klasser: SRS
Format: Distanskappsegling
Sista anmälningsdag 7 sept kl 23.00
Webbplats: www.ldss.se
Övrigt: Höstens SRS-segling på Långedrag med jaktstart
- först i mål vinner! Bankappsegling runt Göteborgs södra skärgård, 19 el 28 nm.
After Sail med ärtsoppa i klubbhuset efteråt.
-----------------------------------------

12 sept Lag DM region 5
Arrangör: Hjuviks BK
Seglingsplats: Hjuvik
Klasser: Optimist
Format: Lagkappsegling
Webbplats: www.hjbk.org
Övrigt: Lag-DM för Optimist i region 5 hoppas kunna
arrangeras i anslutning till läger för lagseglingsträning
inför Lag-SM Optimist 2021
-----------------------------------------

12 sept GP RS Tera, RS Aero
Arrangör: Lerums SS
Seglingsplats: Aspen, Lerum
Klasser: RS Tera, RS Aero
Format: Bankappsegling
Sista anmälningsdag 9 sept, kl 21.00
Sista efteranmälningsdag 12 sept kl 09.00
Webbplats: www.less.nu
-----------------------------------------

18-19 sept GKSS Skiffregatta 2021
Arrangör: GKSS
Seglingsplats: Långedrag
Klasser: 29er, 49er, FX, RS Feva
Format: Bankappsegling
Webbplats: www.gkss.se 
-----------------------------------------

18-19 sept GP Zoom8
Arrangör: Halmstads SS
Seglingsplats: Halmstad
Klasser: Zoom8
Format: Bankappsegling
Sista anmälningsdag den 12 september
Registrering fredag 17:e, kl 17.00-19.00
och lördag 18:e kl 07.30-09.00.
Skepparmöte kl 09.30
Första start kl 11.00.
Söndag, första start kl 10.00.
Ingen start efter 15.00.
Webbplats: http://hss1910.se/
Övrigt: Sex seglingar planeras totalt.
-----------------------------------------

18-19 sept Öckerö Short Handed
Arrangör: De 10 öarnas SS
Seglingsplats: Öckerö
Klasser: Shorthanded SRS
Format: Distanskappsegling
Sista anmälningsdag 10 sept, kl 18.00
Webbplats: http://ockeroshorthandedrace.blogspot.com/
-----------------------------------------

25-sep Ölmanäs Match Cup 2021
Arrangör: Ölmanäs SS
Seglingsplats: Gårda Brygga, Ölmanäs
Klasser: Tillhandahållna båtar
Format: Matchracing
Webbplats: http://idrottonline.se/OlmanasSS-Segling 
-----------------------------------------

25-26 sept Kullavik Skiff regatta
Arrangör: Kullavik KKK
Seglingsplats: Kullaviks Hamn
Klasser: 29er, 49er, RS Feva
Format: Bankappsegling
Webbplats: www.kkkk.se

Foto Lars Fjelddahl

Uppdaterad: 28 JAN 2021 12:04 Skribent: Pia Salén
E-post: This is a mailto link

Postadress:
Västkustens Seglarförbund
Nedre Kaserngården 5
415 27 Göteborg

Kontakt:
Tel: 0704418360
E-post: This is a mailto link

Se all info