Hoppa till sidans innehåll

Juni


5 juni Hallandsseglingen - Liros SRS
Arrangör: Träslövsläges BS
Seglingsplats: Träslövsläge
Klasser: SRS
Format: Distanskappsegling
Sista anmälningsdag 2 juni, kl 23.00
Sista efteranmälningsdag 5 juni, kl 08.00
Webbplats: http://www.hallandsseglingen.se/  
-----------------------------------------

5 juni Gottskärsregattan - Liros Cup
Arrangör: SS Kaparen
Seglingsplats: Gottskär
Klasser: Optimist A, Optimist B, Zoom 8, RS Feva,
E-jolle, Laser, Laser Radial, Laser 4.7, 29er, RS Tera,
Aero, OK-jolle, RS100 samt en paraklass
Format: Bankappsegling
Webbplats: www.sskaparen.se
-----------------------------------------

5 juni Kaparslaget
Arrangör: SS Kaparen
Seglingsplats: Gottskär
Klasser: Optimist, E-jolle
Format: Bankappsegling
Sista anmälningsdag den 5 juni
Webbplats: www.sskaparen.se
-----------------------------------------

5 juni LSS Vårregatta för kölbåtar
Arrangör: Långedrags SS
Seglingsplats: Långedrag
Klasser: Smaragd, IF, Nordisk Folkbåt,
H-båt, Express, C55
Format: Bankappsegling
Sista anmälningsdag 30 maj, kl 23.00
Sista efteranmälningsdag 2 juni, kl 18.00
Webbplats: www.ldss.se
Övrigt: Endagsregatta för entyps kölbåtar på krysslänsbana
vid Långedrag
-----------------------------------------

5 juni Trubaduren - Liros SRS
Arrangör: Långedrags SS
Seglingsplats: Långedrag
Klasser: SRS
Format: Bankappsegling
Sista anmälningsdag 30 maj, kl 23.00
Sista efteranmälningsdag 2 juni, kl 18.00
Webbplats: www.ldss.se
Övrigt: Försommarens SRS-segling på Långedrag.
Runt Trubaduren, 19 - 25 nm   
-----------------------------------------

5 juni Orust Runt - Liros SRS
Arrangör: SS Viken Ägir
Seglingsplats: Uddevalla
Klasser: SRS kölbåtar, SRS Shorthanded
Format: Distanskappsegling
Webbplats: http://www.vikenagir.nu/
Övrigt: SRS-kappsegling från Byfjorden i Uddevalla till Gullholmen. Öppen för 2 klasser - en med fullbesättning
och en med shorthanded (2 personer ombord)
-----------------------------------------

6 juni Juniregattan - Liros Cup
Arrangör: Billdals KSS
Seglingsplats: Killingholmen
Klasser: Optimist A, B, C, RS Feva, E-jolle, 29er, Zoom8, Laser Std, Laser Ra, Laser 4.7, RS Tera, RS Aero
Format: Bankappsegling
Webbplats: https://www.billdalskss.se/
-----------------------------------------

6 juni Rådasjön Runt (Grön)
Arrangör: Rådasjöns SS
Seglingsplats: Rådasjön
Klasser: Optimist A, B, C
Format: Distanskappsegling
Webbplats: www.rass.se
-----------------------------------------

6 juni Klassiska Regattan (lokal)
Arrangör: GKSS
Seglingsplats: Långedrag
Klasser: Drake, Andunge, Nordisk Folkbåt, IF-båtar, Stjärnbåt, K-6, Långedragsjulle, GKSS-eka, Koster, Segelkanot, Skärgårdskryssare och liknande klasser
Format: Bankappsegling
Webbplats: www.gkss.se
-----------------------------------------

12 juni Dubbelt så bra
Arrangör: Björlanda Kile SS
Seglingsplats: Björlanda Kile
Klasser: SRS Shorthanded, 505
Format: Bankappsegling
Webbplats: www.bkss.se
Övrigt: SRS Shorthanded kölbåt.
505 bankappsegling med gatestart
och 4-5 race.
-----------------------------------------

12 juni Lysekils Race - Liros SRS
13 juni Inport Lysekil
Arrangör: Lysekil SSG
Seglingsplats: Lysekil
Klasser: SRS
Format: Distans- och Bankappsegling (Inport)
Sista anmälningsdag den 12 juni
Webbplats: www.lssg.se
-----------------------------------------

12-13 juni Emtunga Cup
Arrangör: Marstrands SS
Seglingsplats: Marstrand
Klasser: C55,CB 66, Drake, J70
Format: Bankappsegling
Webbplats: www.marstrandsss.se
-----------------------------------------

12-13 juni Optimist regionkval 1 reg 5
Arrangör: Rådasjöns SS/Träslövsläges BS
Seglingsplats: Träslövsläge
Klasser: Optimist
Format: Bankappsegling
Webbplats: www.rass.se
-----------------------------------------

12-13 juni Fästningsskölden 2021 
Arrangör: Varbergs SS
Seglingsplats: Varbergs SS
Klasser: OK-jolle
Format: Bana
Webbplats: https://www.vss.org.se/
-----------------------------------------

OBS! NYTT DATUM
29-30 maj Feva Super Cup

Arrangör: Kullavik KKK
Seglingsplats: Kullaviks Hamn
Klasser: RS Feva
Format: Kort Bankappsegling, sprint
Webbplats: www.kkkk.se
-----------------------------------------

18-20 juni Allsvenskan deltävling 2
Arrangör: GKSS/SSF
Seglingsplats: Långedrag
Klasser: J70
Webbplats: www.gkss.se
-----------------------------------------

18-19 juni Midsummer Solo Challenge
Arrangör: Marstrands SS
Seglingsplats: Marstrand
Webbplats: www.marstrandsss.se
-----------------------------------------

19-20 juni GP-serien, RS Tera & RS Aero
Arrangör: Ljungskile SS
Seglingsplats: Ljungskile
Klasser: RS Tera Pro, RS Tera Sport. RS Aero 5,
RS Aero 7, RS Aero 9
Format: Bankappsegling
Sista anmälningsdag 12 juni, kl 21.00
Sista efteranmälningsdag 19 juni, kl 08.00
Webbplats: www.ljss.se
Övrigt: Se separat inbjudan. www.ljss.se
-----------------------------------------

19-20 juni Zikh Skiff 2021
Arrangör: Ölmanäls SS
Seglingsplats: Ölmanäs
Klasser: 29er GP 2, RS Feva
Format: Bankappsegling
Webbplats: https://idrottonline.se/OlmanasSS-Segling/
Övrigt: 29er Gp2 2020
-----------------------------------------

19-20 juni Framnäsdagen/J Walker Cup
Arrangör: SS Fram
Seglingsplats: Bohus Björkö
Klasser: Optimist, 2-krona, E-Jolle, RS Tera, SRS Kölbåtar
Format: Distanskappsegling
Rorsmansmöte kl 09.30
Expeditionen öppnar kl 09.00
1:a start kl 11.00
Webbplats: http://www.ssfram.com/
Övrigt: SRS utan spinn. Ingår i KM. Anmälan på plats
eller via hemsidan
-----------------------------------------

19 juni Styrsö Runt
Arrangör: Billdals KSS
Seglingsplats: Killingholmen
Klasser: Laser Std master
Format: Bankappsegling
Webbplats: https://www.billdalskss.se/
-----------------------------------------

20 juni Nordön Race - Liros SRS
Arrangör: KMS Nordön
Seglingsplats: Nordön
Klasser: SRS, jaktstart
Format: Distanskappsegling
Webbplats: http://kmsnordon.se/
Övrigt: Distans segling, start kl 13.00 den
20 juni 2021 på Älgöfjorden utanför KMS
Nordö hamnen. Detaljer kommer senare.
-----------------------------------------

26 juni Tylön Runt (lokal)
Arrangör: Halmstads SS
Seglingsplats: Halmstad
Klasser: SRS
Format: Distanskappsegling
Sista anmälningsdag 24 juni, kl 18.00
Anmälningsavgift: 200 kr
Första start kl. 11.00
Rorsmansmöte kl 09.30.
Webbplats: http://www.hss1910.se/
Övrigt: Start och målgång i Halmstad hamn,
cirka 12 distansminuter.
-----------------------------------------

30 juni-4 juli Midsummer Match Cup
Arrangör: Tjörns SS
Seglingsplats: Skärhamn
Klasser: Tillhandahållna båtar. Mixed
Format: Matchracing Grade 1
Webbplats: https://www.tjss.se/
-----------------------------------------

30 juni-5 juli RC 44 cup
Arrangör: GKSS
Seglingsplats: Marstrand
Klasser: RC 44
Webbplats: www.gkss.se

 Foto Sara Forsman

Uppdaterad: 28 JAN 2021 12:02 Skribent: Pia Salén
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Västkustens Seglarförbund
Nedre Kaserngården 5
415 27 Göteborg

Kontakt:
Tel: 0704418360
E-post: This is a mailto link

Se all info