Hoppa till sidans innehåll

Årets 2001-2013


2001

Årets Kölbåtsseglare: Marie Björling    

Årets Jolleseglare:Helena Skarp

Årets Funktionär:Dan Björkman

Årets Arrangör: Halmstads SS

Årets Breddklubb: Kullavik KKK

Årets sponsoromnämnade: Atlantica   

2002

Årets Kölbåtsseglare: Team Johnie Berntsson, STSS

Årets Jolleseglare: Patrik Johansson, Hjuvik BK

Årets funktionär: Dennis Olsson, Stenungsunds SS

Årets Arrangör: Hjuviks BK

Årets Breddklubb: Lerums SS

Årets Sponsoromnämnande:Trendmark AB

Särskild hedersutmärkelse:Bengt Waller, GKSS

2003            

Årets Kölbåtsseglare: Mattias Rahm, GKSS

Årets Jolleseglare:Johan Molund/Martin Andersson,KKKK

Årets funktionär: Elisabeth Trässvall, SSKA

Årets arrangör:Stenungsunds SS, OS-SM

Årets Breddklubb:Rådasjöns SS

Årets Sponsoromnämnande: Svenska Sjö

Särskild hedersutmärkelse: Anders Sörensen, STSS

2004

Årets Jolleseglare:Therese Torgersson/Vendela Zackrisson, GKSS

Årets funktionär: Jan Hallin

Årets arrangör: Rådasjöns SS

Årets breddklubb: SS Slören

Årets Seglarkompis: Emil Cedergårdh, LESS, av Lars Berglund nyinstiftat pris

2005            

Årets Jolleseglare:Emma Oljelund, StSS

Årets Kölbåtsseglare: Karl Melker Oskarsson, StSS

Årets Funktionär: Berit Lindqvist, HaSS

Årets Arrangör:Hjuvik BK, Elitserie och optimistkval 

Årets Breddklubb:Långedrags SS, Optimistsatsning

Årets Seglarkompis: Helen Ander, Rådasjöns SS

Årets Tränare: Karin Almqvist, LeSS, av LeSS nyinstiftat pris

2006 

Årets Jolleseglare: Victor Bergström, SS Kaparen

Årets Kölbåtsseglare: Lars Idmyr med besättning, GKSS

Årets Funktionär: Berndt Öjerborn, RÅSS

Årets Arrangör:Lysekil SSG

Årets Breddklubb: GKSS, Optimistsatsning

Årets Seglarkompis:Carl Wiland, Halmstads SS

Årets Tränare: Fredrik Norén, HaSS    

2007 

Årets Jolleseglare: Rasmus Myrgren, GKSS

Årets Kölbåtsseglare: Arne K Larsson, SSKA

Årets Funktionär: Jan Rinman, Less, Henrik Olsson, GKSS

Årets arrangör: Långedrags SS

Årets Breddklubb: Rörviks SS

Årets Seglarkompis: Elin Ogeman, RÅSS

Årets Tränare: Björn Herrman, RÖSS

Nyinstiftat 2007 Hedersutnämnande

Årets Seglarskoleinstruktör: Carl Törneman, Frida Thorén, Lovisa Ekdahl, StSS

2008            

Årets Jolleseglare: Daniel Birgmark, GKSS

Årets Kölbåtsseglare:Emil Wiberg, GKSS

Årets Funktionär: Kerstin Holmberg, SSVE

Årets Seglarkompis: Per Lindell, GKSS

Årets Tränare: Kenth Thomra, Sten Bergqvist, Hjbk

Årets Seglarskoleinstruktör: Anna Ernestad, SS Kaparen

Årets arrangör: SS Kaparen

Årets Breddklubb:Hjuviks BK

2009

Årets Jolleseglare:Emil Cedergårdh, GKSS

Årets Kölbåtsseglare:Johnie Berndtsson team, GKSS

Årets Funktionär: Pär Bäck, Leif Bäck, SSVÄ

Årets Seglarkompis: Krister Alnebäck, SSKA

Årets Tränare: Alexander Abenius, Nääs YC

Årets Seglarskoleinstruktör: Karolina Berglund, STSS

Årets arrangör: Varbergs SS

Årets Breddklubb: Lerums SS

Årets Eldsjäl: Peter Gustavsson, Blur av Stenungsunds SS nyinstiftat pris 2009

2010 

 Årets Jolleseglare: Andrea Dubois, LeSS

Årets Kölbåtsseglare: Bengt Falkenberg

Årets Funktionär: Dennis Olsson, STSS

Årets Seglarkompis:Caroline Stadelman, ÖLSS

Årets Tränare: Henrik Johansson, LDSS

Årets Seglarskoleinstruktör: Daniel Ekström. RöSS

Årets arrangör: SS Viken Ägir

Årets Breddklubb:Bohuslänska Jaktklubben

Årets Eldsjäl:Lars Berglund, StSS

2011

Årets Jolleseglare: Fredrik Bergström, Niklas Dackhammar, GKSS

Årets kölbåtsseglare: Philip Carlsson, Benjamin Peterson, GKSS/SSVE

Årets arrangör: Bohus Malmöns BK

Årets breddklubb: Helleviksstrands SS

Årets funktionär: Jan Sjögren, GKSS

Årets tränare: Ellinor Hederstedt, BMBK

Årets seglarskoleinstruktör: Sofia Öjerborn, Rådasjöns SS

Årets Eldsjäl: Nisse Dunér, Sv Kost. SS Fram

Årets seglarkompis: Andrea Dubois, Lerums SS

2012

Årets Jolleseglare: Julia Karlsson, HBJK

Årets kölbåtsseglare: Martin Nilsson, Dr Feelgood

Årets funktionär: Desirée Ernestad, GKSS

Årets tränare: Åsa Johansson, LdSS

Årets seglarskoleinstruktör: Liselotte Kantling, Linn Thoren, Stss

Årets Eldsjäl: Mats Karlsson, KKKK

Årets seglarkompis: Johannes Sörqvist, BJK

Årets arrangör: GKSS

Årets breddklubb: Långedrags SS

2013   

Årets Jolleseglare: Karin och Ingrid Söderström, GKSS

Årets kölbåtsseglare:Martin Paulsson, GKSS, nr 104

Årets funktionär: Björn Sandell, GKSS/LSSG

Årets tränare: Erik Larsson, RÅSS

Årets seglarskoleinstruktör: Tom Diedrich, RÖSS

Årets Eldsjäl: Andreas Landahl, SS Fram

Årets seglarkompis: GKSS Acess Abilitycenter

Årets arrangör: SS Kaparen

Årets breddklubb: Stenungsunds SS

Uppdaterad: 23 JUN 2015 21:32
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Västkustens Seglarförbund
Talattagatan 24
426 76 Västra Frölunda

Kontakt:
Tel: 0317190750
E-post: This is a mailto link

Se all info