Hoppa till sidans innehåll

Maj


1 maj Majbrasan
Ingår i Liros Cup
Arrangör: Ljungskile SS
Seglingsplats: Ljungskile
Klasser: Optimist A, B, C, 2.4mR, C55, E-jolle, Laser Std, Laser Ra, Laser 4.7, Feva, Tera, Zoom8, Aero
Format: Bana
Sista anmälningsdag: den 29 april, kl. 10.00
Regattaexpeditionen öppnar kl. 07.30 den 1 maj
Rorsmansmöte kl. 09.30
1:a varningssignal kl. 10.30
Sista efteranmälningsdag: på plats kl. 07.00
Webbplats: www.ljss.se
--------------------

4-5 maj 606 Rikscup
Arrangör: Stenungsunds SS
Seglingsplats: Stenungsund
Klasser: 606  
Format: Bana
Webbplats: www.stss.se
--------------------

11-12 maj GKSS OCR 2019
Arrangör: GKSS
Seglingsplats: Långedrag
Klasser: Laser Std, Laser Ra, Laser 4.7, 29er, 49er, 49er FX, Finnjolle, 470
Format: Bana
Webbplats: www.gkss.se
--------------------

11 maj RåSS Vårregatta
Ingår i Liros Cup
Arrangör: Rådasjöns SS
Seglingsplats: Rådasjön
Klasser: Optimist A, B, C, E-jolle, RS Feva, RS Tera, Aero, Laser 4.7, Laser Ra, Laser Std, 29er, Zoom8                    
Format: Bana
Sista anmälningsdag: den 9 maj
Registreringen öppnar den 11 maj, kl. 09.00
Sista efteranmälningsdag: på plats kl. 09.45
Registrering stänger kl. 09.45
Rorsmansmöte kl. 10.00
Första start kl. 11.00
Webbplats: www.rass.se 
Övrigt: C-optimisterna (Gröna Seglare) seglar på egen bana nära land och får egen instruktör.
--------------------

11 maj Stora Oset Race
Ingår i Liros SRS Cup & Westside Cup
Arrangör: Björlanda Kile SS
Seglingsplats: Björlanda Kile
Klasser: SRS, SRS Shorthanded, 505         
Format: SRS distanskappsegling, SRS Shorthanded och 5o5 bankappsegling 
Sista anmälningsdag den 7 maj
Sista efteranmälningsdag den 11 maj, kl. 09.00
Webbplats: www.bkss.se
--------------------

12 maj Olof Knape Regattan
Ingår i Liros Cup
Arrangör: Hjuviks BK
Seglingsplats: Hjuvik
Båtklasser: Optimist A, B, C, E-jolle, Zoom8, Laser Std, Laser Ra, Laser 4.7, RS Feva, RS Tera, RS 500, RS 200
Format: Bana
Webbplats: www.hjbk.org
--------------------

18 maj Framnäsvalsen
Ingår i Liros SRS Cup
Arrangör: SS Fram
Seglingsplats: SS Fram Bohus Björkö
Klasser: Kosterbåtar, SRS Kölbåtar
Format: Distans
Anmälningsavgift: 150 kr
Anmälningssätt: På hemsidan eller på plats
Sista anmälningsdag: 18 maj
Exp. öppnar kl. 09.00
Rorsmansmöte kl. 09.30
1:a start kl. 11.00
Webbplats: www.ssfram.com
Övrig information: SRS utan spinn. Ingår i KM. Koster K-6 egen start
--------------------

18 maj Gottskärsregattan
Ingår i Liros Cup
Arrangör: SS Kaparen
Seglingsplats: Gottskär
Klasser: Optimist A, B, C, E-jolle, RS Feva, RS Tera, Laser 4.7, Laser Ra, Laser Std, 29er, Zoom8
Format: Bana
Webbplats: www.sskaparen.se
--------------------                     

18-19 maj Träslövsläges Vårregatta
Arrangör: Träslövsläges BS
Seglingsplats: Fiskehamnsvägen, Träslövsläge
Klasser: 505, Finnjolle
Format: Bana
Sista anmälningsdag den 13 maj
Sista efteranmälningsdag den 18 maj, kl. 08.00
Webbplats: www.traslovslagesbatklubb.se
--------------------

19 maj RÖSS Vårsegling
Arrangör: Rörviks SS
Seglingsplats: Hammar, V Frölunda
Klasser: Optimist, RS Feva
Format: Bana
Rorsmansmöte den 19 maj, kl. 10.00
Första start kl. 11.00
Webbplats: www.rorviksss.se
--------------------

25 maj Kostervalsen
Ingår i Liros SRS Cup
Arrangör: Strömstads SS
Seglingsplats: Skurve
Klasser: SRS, Shorthand samt turklass
Format: Bana
Sista anmälningsdag den 24 maj, kl. 18.00
Webbplats: www.stromstadss.se
Övrigt: Seglingen ingår i den norsksvenska serien Unionrace samt Liros cup. Respitstart
--------------------

25 maj Pater Noster Race
Ingår i Liros SRS Cup & Westside Cup
Arr: Tjörns SS/Stenungsunds SS/IOD Fleet Sweden
Seglingsplats: Start Stenungsund och mål Skärhamn
Klasser: SRS kölbåtar, SRS shorthanded
Format: Distanskappsegling mellan Skärhamn - Stenungsund
Anmälningsavgift: 400 kr senast 19 maj. Efteranmälan 600 kr 20-23 maj samt 24 maj på tävlingsexp.
Anmälan, seglingsföreskrifter mm: www.stss.se
Övrigt: Anmäld= När anmälningsavg är betald
--------------------

25 maj  Särö Laser Master
Arrangör: Särö BK
Seglingsplats: Särö
Klasser: Laser Master
Format: Bana
Sista anmälningsdag den 20 maj
Sista efteranmälningsdag den 25 maj, kl. 10.00 på plats
Webbplats: www.sarobk.com
Övrigt: 3-4 seglingar
--------------------

25-26 maj GKSS Spring Cup 2019
Arrangör: GKSS
Seglingsplats: Långedrag
Klasser: FarEast 28R
Format: Matchracing Grade 3
Webbplats: www.gkss.se
--------------------

26 maj Vårregatta för jollar              
Arrangör: Långedrags SS
Seglingsplats: Långedrag
Klasser: Optimist A, B, C, E-jolle, Laser Std, Laser Ra, Laser 4.7, RS Feva, Aero
Format: Bana
Sista anmälningsdag den 21 maj
Sista efteranmälningsdag den 24 maj
Webbplats: www.ldss.se
Övrigt: Seglingar nära land inom synhåll på Långedrag. Sjösättning för gästande seglare sker vid vårt jolledäck, Talattagatan 20, tvärs över viken
--------------------.

29-30 maj Skagen Race
Arrangör: Marstrands SS
Seglingsplats: Marstrand
Webbplats: www.martrandsss.se
--------------------

31 maj-2 juni Rikskval optimist
Arrangör: Kullavik KKK
Seglingsplats: Kullaviks Hamn
Klasser: Optimist
Format: Bana
Sista anmälningsdag den 28 maj
Sista efteranmälningsdag den 31 maj, kl. 09.00
Webbplats: www.kkkk.se

Foto Lars Fjelddahl

Uppdaterad: 06 FEB 2018 14:54 Skribent: Pia Salén
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Västkustens Seglarförbund
Talattagatan 24
426 76 Västra Frölunda

Kontakt:
Tel: 0317190750
E-post: This is a mailto link

Se all info