Hoppa till sidans innehåll

Augusti


2-4 aug SM i Finnjolle & OK-jolle
Arrangör: GKSS
Seglingsplats: Marstrand
Klasser: Finnjolle, OK-jolle
Format: Bana
Webbbplats: www.gkss.se
----------------------

3 augusti Hermanö Runt
Ingår i Liros SRS Cup & Westside Cup
Arrangör: Helleviksstrands SS
Seglingsplats: Hälleviksstrand
Klasser: SRS Kölbåt
Format: Distans
Webbplats: www.hkss.nu
----------------------

3 aug Marstrandsdagen - inställd
----------------------

3-4 aug SM Laser Master
Arrangör: Kullavik KKK/Billdals KSS
Seglingsplats: Kullavik
Klasser: Laser Std, Laser Ra
Format: Bana
Webbplats: www.kkkk.se
Övrigt: Registrering är öppnad
----------------------

4-9 aug VM RS Tera
Arrangör: Ljungskile SS
Seglingsplats: Ljungskile
Klasser: RS Tera
Format: Bana
Sista anmälningsdag den 30 juni
Webbplats: www.ljss.se
----------------------

5-6 aug KLM RS Aero
Arrangör: Ljungskile SS
Seglingsplats: Ljungskile
Klasser: RS Aero
Format: Bana
Sista anmälningsdag den 30 juni
Sista efteranmälningsdag den 5 augusti
Webbplats: www.ljss.se
Övrigt: Klassmästerskapet för RS Aero seglas under 2019 parallellt som en del under VM-veckan för RS Tera-klassen.
----------------------

5-10 aug Lysekil Women’s Match - VM
Arrangör: Lysekil SS Gullmar
Seglingsplats: Lysekil
Klasser: FarEast 28 R
Format: Matchracing
Webbplats: www.lssg.se
----------------------

9-10 aug Göteborg Open Sea Race            
Ingår i Westside Cup
Arrangör: Gbgs Quinnliga SS
Seglingsplats: Start Långedrags Hamn
Klasser: SRS, ORCi             
Format: Distanskappsegling
Sista anmälningsdag den 31 juli
Sista efteranmälningsdag den 31 juli
Webbplats: http://www.gqss.se/goteborgopensearace/
Övrigt: Banan är ca 120 Nm, och sträcker sig från Långedrags Hamn via Hätteberget utanför Marstrand, Läsö Trindel och Skagens Rev, att sedan avslutas utanför Långedrag. Bansträckningen kan komma att ändras både före och under tävlingen beroende på väder och vind.
----------------------

9-11 aug JSM Jollar
Arrangör: Björlanda Kile SS mfl. klubbar
Seglingsplats: Björlanda Kile
Klasser: En- och två mans jollar
Format: Bana
Webbplats: www.bkss.se
---------------------- 

9-11 aug SM Smaragd
Arrangör: Stenungsunds SS
Seglingsplats: Stenungsund
Klasser: Smaragd
Format: Bana
Webbplats: www.stss.se
---------------------- 

10 aug Stenungsön Runt
Arrangörer: Stenungsunds SS
Seglingsplats: Stenungsund
Klasser: Jolly Scott, 2-krona
Format: Bana
Webbplats: www.stss.se
---------------------- 

10 aug Framnäsdagen + Johnnie Walker Cup
Arrangör: SS Fram
Seglingsplats: Framnäs / Bohus Björkö
Klasser: Optimist, 2-krona, E-Jolle, RS Tera, SRS Kölbåtar
Format: Distans
Anmälningsavgift: 40 kr / 60 kr / 150 kr
Anmälningssätt: På hemsidan eller på plats
Sista anmälningsdag den 10 augusti
Exp. öppnar kl. 09.00
Rorsmansmöte kl. 09.30
1:a start kl. 11.00
Webbplats: www.ssfram.com
Övrig information: SRS utan spinn. Ingår i KM
---------------------- 

10 aug Classic Tylön Runt
Arrangör: Halmstads SS
Seglingsplats: Småbåtshamnen, Halmstad
Klasser: SRS Kölbåt             
Format: Bana
Sista anmälningsdag den 6 augusti
Webbplats: http://www.hss1910.nu/ 
---------------------- 

16 aug Lilla Tjörn Runt
Arrangör: Stenungsunds SS
Seglingsplats: Stenungsund
Klasser: Optimist, Zoom8, RS Feva, RS Tera, Access/Hansa, E-jolle
Format: Distanskappsegling
Webbplats: www.stss.se
----------------------

17-18 aug Elitserie 1 E-jolle 
Arrangör: Hjuviks BK
Seglingsplats: Hjuvik
Klasser: E-jolle
Format: Bana
Webbplats: www.hjbk.org
----------------------

17-18 aug Magic Marin Gothenburg Summer
Arrangör: Björlanda Kile SS
Seglingsplats: Björlanda
Klasser: Optimist
Format: Bana
Sista anmälningsdag den 12 augusti
Sista efteranmälningsdag den 17 augusti
Webbplats: http://gotsumregatta.se/
Övrigt: Magic Marine, Rådasjöns Segelsällskap and Björlanda Kile Segelsällskap proudly presents the Magic Marine Gothenburg Summer Regatta.
---------------------- 

17 aug Tjörn Runt
Ingår i Westside Cup
Arrangör: Stenungsunds SS
Seglingsplats: Stenungsund
Klasser: SRS
Format: Distanskappsegling
Webbplats: www.stss.se
----------------------

23-24 aug Kattegatt Double Handed
Arrangör: Träslövsläges BS
Seglingsplats: Träslövsläge
Klasser: SRS Shorthanded
Format: Distanskappsegling
Sista anmälningsdag den 20 augusti
Sista efteranmälningsdag den 23 augusti
Webbplats: http://www.k2varberg.t-lage.se/
Övrigt: Tilltugg på fredagen, frukost på lördag morgon och kräftskiva på lördagskvällen kostar 600:-/båt
---------------------- 

24 aug Billdalspokalen
Arrangör: Billdals KSS
Seglingsplats: Killingholmen
Klasser: Optimist A, B och C, E-jolle, Laser, Laser Radial, RS Feva, RS Vision. Öppen Jollar.
Format: Bana
Avgift: 130 kr/enmansbåt, 250 kr/flermansbåt
Anmälan: På plats
Exp öppnar kl. 09.00
Rorsmansmöte kl. 10.00
1:a start kl. 11.00
Webbplats: www.billdalskss.se/
Övrigt: 2 seglingar, Vandringspris - Billdalspokalen till bästa Optimist (A och B startar gemensamt), sponsorpriser lottas ut till seglarna, publikvänligt, servering med grill, specialité: Billdalsburgaren!
---------------------- 

24 aug Uddevallaregattan
Ingår i Liros SRS Cup
Arrangör: SS Viken Ägir
Seglingsplats: Uddevalla
Klasser: SRS, SRS Shorthanded
Format: Distanskappsegling
Webbplats: http://www.vikenagir.nu/
Övrigt: Kappsegling på Byfjorden eller dess närhet för fullbesättning och shorthanded besättning i olika klasser enligt SRS
---------------------- 

30 aug-1 sept EM12mR 
Arrangör: GKSS
Seglingsplats: Marstrand
Klasser: 11 meter
Format: Bana
Webbplats: www.gkss.se
----------------------

30 aug- 1 sep Robline Skagen Race
Arrangör: SS Fram
Seglingsplats: Långedrag
Klasser: SRS Kölbåtar, SRS Shorthand
Format: Distans
Anmälningsavgift: 300 kr
Anmälningssätt: Via hemsidan
Sista anmälningsdag den 30 augusti, på plats
Efteranmälan kostnad: 300 kr
Exp. öppnar kl. 08.30
Rorsmansmöte kl. 09.00
1:a start kl. 10.00
Webbplats: www.ssfram.com
Övrig information: Enklare förtäring vi målgång på Framnäs är möjligt.
----------------------

31 aug Korshamn Laser Master
Arrangör: Korshamns BK
Seglingsplats: Korshamn, Kullavik
Klasser: Laser master
Format: Kryss/läns bana
Sista anmälningsdag den 28 augusti
Rorsmansmöte den 31 augusti
Första start den 31 augusti
Kontakt e-post: This is a mailto link
Övrigt: Korshamn Laser Master är öppen för seglare som är fyllda minst 35 år under 2018. Klasserna är Standard och Radial. Tre seglingar.
----------------------

31 aug  Höstregatta för jollar
Ingår i Liros Cup
Arrangör: Långedrags SS
Seglingsplats: Långedrag
Klasser: Optimist A, B, C, Laser, Laser Ra, Laser 4.7, 29er, RS Feva
Format: Bana
Sista anmälningsdag den 27 augusti
Sista efteranmälningsdag den 29 augusti
Webbplats: www.ldss.se
Övrigt: Seglas inom synhåll från land utanför Långedrag. Sjösättning för gästande seglare sker vid vårt jolledäck, Talattagatan 20, tvärs över viken

Foto: Peter Gustavsson

Uppdaterad: 07 MAJ 2018 10:56 Skribent: Pia Salén
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Västkustens Seglarförbund
Talattagatan 24
426 76 Västra Frölunda

Kontakt:
Tel: 0317190750
E-post: This is a mailto link

Se all info